Nitrožilní výživa

Parenterální výživa

Upozornění: Níže uvedené informace nemohou nahradit odbornou lékařskou pomoc. Jedině lékař by měl být konzultován pro diagnostiku a léčbu všech onemocnění. Široká nabídka přípravků Baxter zahrnuje v oblasti parenterální výživy tukové emulze, roztoky aminokyseliny, roztoky glukózy, multivitaminy a stopové prvky.

Parenterální = mimostřevní, s vynecháním (obejitím) trávicí trubice (Praktický slovník medicíny, Maxdorf Praha 2000)

Parenterální výživa (analogicky k podávání léků injekcemi) podává živiny (bílkoviny, sacharidy, tuky a důležité soli, vitamíny a stopové prvky) přímo do krevního oběhu.

Pro tento účel je zaveden přístup do žíly - katétr, což umožňuje podávání parenterální výživy (PV) po dlouhou dobu.

Cílem PV je zajistit pacientovi přísun všech potřebných živin v situaci, kdy výživa není vůbec přijímána nebo v dostatečném množství v trávicím traktu absorbována. To může být např. kvůli chronické nemoci, operaci vysokému věku nebo dalším okolnostem.

Jedná se buď o léčbu podvýživy nebo prevencí jejího vzniku a v řadě případů (kdy pacient vůbec není schopen přijímat potravu do trávicí trubice) o léčbu zachraňující život.

Parenterální výživa se nejčastěji uplatňuje u diagnóz jako jsou:

  • Poruchy vstřebávání živin
  • syndrom krátkého střeva
  • píštěle
  • dlouhodobý ileus (paralýza střeva)
  • kritický stav
  • rozsáhlé popáleniny
  • rakovina

 

Běžné je podávání PV v nemocnicích, ale ve vyspělých zemích včetně naší se rozšiřuje možnost živit takto i lidi v jejich domovech, pokud je pro to důvod a splněny některé podmínky. Domácí parenterální výživa významně zlepšuje kvalitu života pacientů, kteří by jinak museli být v nemocniční péči jen proto, že nejedí.

Mezinárodní studie prokazují, že asi čtvrtina všech hospitalizovaných pacientů trpí podvýživou - jejich příjem potravy není dostatečný pro splnění požadavků na energii a živiny. Na geriatrických odděleních vzrůstá toto číslo na asi 50%, na onkologii je zaznamenána podvýživa asi u 40% pacientů.

Trvalý nedostatek živin způsobuje těžké poruchy hlavních orgánových funkcí. Podvýživa vede k oslabení imunitního systému - zvyšuje riziko onemocnění. Dále je zde úbytek svalů, pacienti jsou tedy slabší a nemohou rehabilitovat. Je proto velmi důležité rozeznat příznaky podvýživy a již v rané fázi na ně reagovat.

Parenterální výživa se historicky připravuje v lékárnách, v poslední době také továrním způsobem. Obsahuje základní živiny: bílkovin, sacharidy, tuky a nutnou dávku vitamínů a stopových prvků.

Továrně vyráběné, tzv. vícekomorové vaky získávají na oblibě pro svou bezpečnost a praktičnost. Jsou vhodné pro použití v klinické lékařské praxi a i pro pacienty v domácí péči.

V rámci svého výrobního programu nabízí společnost Baxter následující kategorie výrobků:

Jednotlivé složky pro přípravu PV:

Roztoky aminokyselin

Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin a jsou tedy zdrojem bílkovin v parenterální výživě. Jsou také prekurzory pro biosyntézu důležitých biologických a fyziologických látek v těle. Baxter dodává aminokyseliny jak pro dospělé, tak i pro novorozence. Tyto roztoky obsahují vyváženou směs esenciálních a neesenciální aminokyselin. Roztok aminokyselin pro novorozence je založen na profilu aminokyselin pupečníkové krve.

Požadavky na bílkoviny mohou být zvýšeny během nemoci a rehabilitace.

Roztoky glukózy: Glukóza je jednoduchý cukr, primární zdroj energie v roztocích parenterální výživy. Glukóza je hlavní cirkulující zdroj energie v těle a je důležitá pro většinu buněk těla.

Tuková emulze: Tuky (Lipidy) jsou zdrojem energie a esenciálních mastných kyselin. Společnost Baxter dodává tukovou emulzi na bázi olivového oleje.

Multivitamíny

Vitamíny jsou základní součástí všech režimů nutriční podpory, chovají se jako koenzymy a kofaktory v různých metabolických procesech. Nemohou být syntetizovány v těle, a proto musí být dodávány z vnějšku. Multivitaminový přípravek společnosti Baxter přináší 12 vitamínů v jedné lahvičce, pokrývá denní potřebu vitaminů (obě skupiny: ve vodě i v tuku rozpustné). Bez dodání vitaminů nelze směs pro PV považovat za správně připravenou.

Vícekomorové vaky

Společnost Baxter dodává dvou a tříkomorové vaky, které nabízejí flexibilitu pokud jde o složení. Jednotlivé roztoky základních živin jsou odděleny v komorách vaku a smísí se při aktivaci vaku těsně před podáním. To umožňuje dlouhou trvanlivost a bezpečnost pro pacienty (i v domácím prostředí).