Poruchy příjmu tekutin

Infuzní terapie

Infuzní terapii můžeme chápat jako formu lékařského ošetření, při kterém jsou do těla dodávány sterilní tekutiny jako řešení pro vyrovnání složení i poměru tekutin a / nebo objemu v krevním oběhu. Tato terapie je používána k udržování životně důležitých tělesných funkcí. Lahve nebo plastové vaky obsahují speciální přípravky, které jsou podávány přímo do krevního oběhu. Medikamentózní infuzní terapie je podávání léků, když je nutné přesné, přímé a průběžné podávání léků. Tak lze dosáhnout jejich nejlepších možných účinků (např. kontinuální infuze při poranění). K tomu jsou zapotřebí speciální infuzní pumpy a katetry.

Důvody pro nedostatek tekutin

  • Vážné úrazy (zejména popáleniny), úrazy, nemoci spojené s průjmem nebo operace.
  • Nedodstatek tekutin může být život ohrožující deficit (dehydratace).
  • Příliš nízký příjem tekutin způsobí často dehydrataci.
  • Postiženy jsou obzvláště starší osoby, u kterých klesá pocit žízně s přibývajícím věkem a na pití prostě zapomínají.
  • U dětí, je třeba zvláštní péče v souvislosti s průjmovými onemocněními nebo onemocněními se zvracením, kdy může dojít poměrně rychle k akutní dehydrataci.

Dehydratace jako akutní stav

Lidské tělo obsahuje asi 60% vody, a u dětí až 70%. Voda je důležitá stejně tak pro transport živin, jako i  součást buněčné struktury. Oběhové problémy vznikají při ztrátách tekutin kolem 5%. Ztráta více než 15% tekutin je již život ohrožující a představuje akutní stav. Krev se skládá hlavně z vody, takže ztráty tekutin jsou obvykle spojeny s poklesem objemu krve. Jedním z výsledků je nedostatečné zásobení orgánů kyslíkem a živinami: bledá kůže, pokles krevního tlaku, zvýšená tepová frekvence a snížená tvorba moči jsou prvními příznaky. Pokud není ztráta tekutin nahrazena, je omezena funkce životně důležitých orgánů, jako jsou mozek a ledviny.

Formy infuzní terapie

Infuzní terapií může být léčena ztráta tekutin a objemu. Existují různé skupiny infuzních roztoků: krystaloidy (např.roztoky elektrolytů), obsahující vodu a elektrolyty jako jsou sodík, draslík, vápník a hořčík. Používají se ke kompenzaci ztrát tekutin. Koloidní infuzní roztoky jsou určeny pro rychlou náhradu objemu (např. při krvácení). V infuzní terapii je důležité nejen složení infuzního roztoku, ale také technické vybavení pro jeho podávání hraje důležitou roli.

Důležité upozornění

Vezměte prosím na vědomí, že obsah tohoto webu poskytuje obecné informace. V žádném případě nenahrazuje návštěvu lékaře. Máte-li otázky týkající se Vašeho zdraví nebo zdravotních problémů kontaktujte, prosím, svého lékaře nebo lékárníka.